• Vazgeç
    Filtrele
  • Müzayede Kuralları
Filtrele

23. ONLINE GÜNCEL SANAT MÜZAYEDESİ

Değeri tarih, ederi talep belirler...

 

 

Lot: 1 » Resim

Mustafa DEMİRPENÇE

Kağıt üzerine karışık teknik, İmzalı, 70 x 50 cm.

Demirpençe’in resimlerindeki dairesel çizgiler zamanı, zamanın içinde yer alan insanı ve insanın ortaya koyduğu eylemleri çeşitli felsefi yaklaşımlar ile ele alır.  

Detaylar
Lot: 2 » Resim

Betül DURA

Tuval üzerine yağlı boya, 2020, İmzalı, 50 x 70 cm.

Çalışmalarında kadın figürleri kullanarak kendi iç dünyası ile her insanın içinde yaşayabileceği ruh halini vücut yorgunluğunu, hayatta kalmaya direnişini, umut etmesini ve bir amaca tutunmasını, kendi içine dönmesini sağlamayı amaçlayan sanatçı Hacettepe üniversitesi güzel sanatlar fakültesinden birincilikle mezun olmuştur.

Detaylar
Lot: 3 » Resim

Hayati MİSMAN

Duralite marufle karton üzerine karışık teknik, 2016, İmzalı, 49 x 61 cm.

Özellikle gravür konusunda Türkiye'nin önde gelen isimlerinden birisi olan Hayati MİSMAN 2005 yılında Hacettepe Üniversitesi'nden profesör olarak emekli olmuştur.

Resimlerindeki en büyük özellik deformasyona ve soyutlamaya yönelmiş dışavurumcu 'çizgi'dir.

Detaylar
Lot: 4 » Resim

Şahin PAKSOY

''Dilek kuyusu'' Tuval üzerine yağlı boya, 2006, İmzalı, 130 x 81 cm.

Ressam, Heykeltraş, Koleksiyoner. Yurtiçi ve yurtdışında pek çok kişisel ve karma sergi gerçekleştiren Şahin PAKSOY için Osmanlı minyatürleri, Bizans ikonaları ve Selçuklu halıları onun renkçi denebilecek resimleri için en iyi örnekler olmuştur.

Detaylar
Lot: 5 » Heykel

Zeynep EREN

Alçı, 27 x 12 x 13 cm.

1954 Ankara doğumlu Zeynep Eren’in resimle ilişkisi babası Cemil EREN’in Atölyesinde başladı. Yüksek  öğrenimini Antropoloji üzerine yapan Zeynep Eren, bir süre Kültür Bakanlığı Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğünde Müze asistanı olarak görev yaptı.

Detaylar
Lot: 6 » Resim

Mustafa TUĞRUL

'Sarmaşık serisi'' Metal, bisiklet tekerleği, 57 x 52 x 20 cm.

Yaptığı mekanik ve figüratif metal heykeller  ile tüketim alışkanlıklarımızın hızla değiştiği gündelik yaşamda değersiz görünen eski nesnelere, sanayi atıkların geri dönüştürerek yeni bir hayat veren Mustafa TUĞRUL Anadolu Üniversitesi Heykel bölümünden birincilik ile mezun olmuştur.

Detaylar
Lot: 7 » Heykel

Ufuk Güneş TAŞKIN

'Göçebe'' 2021, Metal plaka, tavlı tel, karışık teknik, metal heykel, 64 x 22 x 17 cm.

GÜNEŞTEKİN çalışmalarında kesin net bir biçimsellik hedeflemeksizin bedenin kutsallığı ve bölünmezliği inancına karşıt bir tavır ile deney, mutasyon, deformasyon, amputasyon, nihai dönüşüm yada yeniden kurulumu temel alır.

Detaylar
Lot: 9 » Heykel

İlayda KEPEZ

''Tözünü kaybeden bir ruhun kötürüm düşleri'' 2021, Metal, Epoksi, Alçı, Karışık teknik, 20 x 40 x 20 cm.

 

Hızla değişen dünya içinde dönemin getirdiği dinamikler karşısında KEPEZ iç dünyasında yaşadığı belirsizlik ve bu belirsizlik karşısında oluşan arayış ve arayışının şekillendirdiği kaygılar ve kaygılarının sanatçıyı tekrardan getirdiği belirsizlik noktası, bulunduğu toplumda kim olduğu sorusunu sürekli olarak gün yüzüne çıkartmakta.

Detaylar
Lot: 10 » Heykel

Robin ÇOBAN

Mermer, 49 x 20 x 19 cm.

1997 yılında Diyarbakır'da doğdu. 2016 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Heykel bölümünde lisans eğitimine başladı ve aynı bölümde okumaya devam etmekte.

Detaylar
Lot: 11 » Heykel

Çağrı GÖZKONAN

'Perseus with the head of medusa'' Ahşap, Metal, 80 x 20 x 10 cm.

21. yüzyıl ideolojiler çağından öte bilgi çağı olduğunu düşününen GÖZKONAN bu bağlamda, çalışmalarını bütün ideolojiler ve akımlardan faydalanarak, deneysel tavrını koruyup, çağdaş sanat alanında form üzerinde yorumlamakta

Detaylar
Lot: 12 » Resim

Adviye BAL

Tuval üzerine akrilik boya, İmzalı, 40 x 120 cm.

1963 yılında Mersin'de doğdu. 1984 yılında Atatürk Üniversitesi Coğrafya Bölüm'ünden, 2004 yılında Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölüm'ünden mezun oldu.

Detaylar
Lot: 13 » Resim

Orhan UMUT

Tuval üzerine akrilik boya, İmzalı, 70 x 100 cm.

1972'de Diyarbakır'da doğdu. 1997'de Dokuz Eylül Üniversitesi  Hasan Rastgeldi resim atölyesinden mezun oldu. 65. ve 68. Devlet Resim Heykel yarışmasında "Başarı" ve "Jüri Özel" ödüllerini aldı. Birçok kurum, kuruluş, müze ve özel koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır.

Detaylar
Lot: 14 » Resim

Tuncay TAKMAZ

Tuval üzerine yağlı boya, İmzalı, 35 x 25 cm.

Ressam, şair, editör, küratör. Uzun yıllar ressam Ekrem KAHRAMAN'ın asistanlığını yaptı.  Resimleri ulusal ve uluslararası pek çok özel koleksiyonda yer almaktadır.

Detaylar
Lot: 15 » Resim

Salim ÖZÜDOĞRU

Tuval üzerine yağlı boya, Çerçeveli, İmzalı, 30 x 40 cm.

1927 yılında Amasya'da doğmuştur. Türk resmine önemli katkıları bulunan sanatçının Amerika'da yaklaşık 500 eseri bulunduğu düşünülmektedir. Resimlerinde hep açık renkler kullanan ÖZÜDOĞRU yaşamın hep aydınlık yüzünü resmetmiştir.

Detaylar
Lot: 16 » Resim

Turgut ATALAY

Kontraplak üzerine yağlı boya, Çerçeveli, İmzalı, 63 x 47 cm.

17 yaşında girdiği Devlet Konservatuarında Adnan SAYGUN ile çalıştı. Nazmi Ziya GÜLAN , sonra İbrahim ÇALLI ve Leopold LEVY atölyelerinde öğrenim gördü. İki yıl Alman heykeltıraş Rudolf BELLING'in yanında çalıştı 1940 yılında öğrencilik Leopold LEVY öncülüğünde kurulan Yeniler Grubu hareketine katıldı

Detaylar
Lot: 17 » Resim

Eren EYÜBOĞLU

'Etüd'' Kağıt üzerine karakalem, Çerçeveli, İmzalı, 32 x 23 cm.

Eren Eyüboğlu, 1907 yılında Romanya’nın Yaş kentinde doğdu. Gerçek adı Ernestine Leibovici olan sanatçı, Bedri Rahmi ile evlendiğinde adını değiştirerek Türk vatandaşı oldu. 

Soyutlamacı ve Ekspresyonist yaklaşımda bulunan ressam daha çok Anadolu insanı ve doğal yaşam gibi konuların üzerinde durdu. Kültür zenginlikleri onun ilham kaynağı oldu. Resmin yanı sıra mozaik çalışmaları da yaptı ve bu çalışmalarını mimari bilgisi ile birleştirdi. Eren Eyüboğlu resimle derin bir bağ içerisindeydi, hatta eşi Bedri Rahmi onun hakkında “Ben sonradan olmayım, Eren, anadan doğma ressam.” diyerek bu düşünceyi destekledi.

Detaylar
Lot: 18 » Resim

İbrahim BALABAN

''Ormancılar'' Tuval üzerine yağlı boya, 1984, Çerçeveli, İmzalı, 70 x 100 cm.

İbrahim Balaban (1921 - 2019), 1950’lerin içinden çıktığı köy yaşamı ve sorunlarını dile getiren köylü gerçekçiliğinin önemli bir temsilcisi olduğu kadar, bu yılların öne çıkan otodidakt / naif sanatçı topluluğunun da önemli sanatçıları arasında yer almıştır.

1921 yılında Bursa’nın Seçköy’ünde nakışların içinde doğdu. Köyün üç sınıflı okulundan mezun olduktan sonra daha üst okullara yollanmadı. Okuma isteğini varlıklı olan ailesine iş görmeyerek dayattı, avunması için onu on beş yaşına kadar serbest bıraktılar. İşte bu özgürlük yıllarında her gün resimler çiziyor, günceler tutuyordu. Ressamlığı ve yazarlığı o yıllarda gelişmiş ve kök salmıştır.

Detaylar
Lot: 19 » Resim

Abidin DİNO

Kağıt üzerine çini mürekkebi, Çerçeveli, İmzalı, 28 x 20 cm.

Abidin Dino (d. 23 Mart 1913, İstanbul - ö. 7 Aralık 1993, Paris) Türk ressam, karikatürist, yazar, film yönetmeni.

Çok yönlü bir kültür adamı olan Abidin Dino, çağdaş Türk resminin öncülerindendir. Türk resim tarihinde D Grubu ve Yeniler Grubu adlarıyla anılan sanat topluluklarının öncülerinden oldu. Türkiye'nin yanı sıra Fransa, Cezayir, ABD gibi ülkelerde sergiler açmış, yurt dışında "Fransa Plastik Sanatlar Birliği Onursal Başkanlığı", "New York Dünya Sanat Sergisi Danışmanlığı" gibi görevler üstlendi.

Sol siyâsî görüşlü bir aydın olan Dino, siyâsî düşünceleri nedeniyle bir süre Türkiye'de sürgünde yaşadıktan sonra 1952'den itibaren yaşamını Paris'te sürdürdü.

Detaylar
Lot: 21 » Resim

Orhan PAMUK

'Mille et une nuit'' Kağıt üzerine yağlı boya, 2010, Çerçeveli, İmzalı, 19 x 28 cm.

2006 yılında İsveç Kraliyet Akademisi Nobel Edebiyat Ödülü'nü alan Türk romancı Orhan Pamuk çocukluğundan beri resim ile uğraşmaktadır. Hatta 22 yaşına kadar ressam olacağını düşünen yazarın yolu daha sonra esrarengiz nedenlerle, bilmek, anlamak istemediği nedenlerle resmi bırakıp romancılığa başlar.

 

 

Detaylar
Lot: 22 » Resim

Oktay RIFAT

Duralit üzerine yağlı boya,Çerçeveli, İmzalı, 49 x 61 cm.

Oktay Rifat ya da tam adıyla Ali Oktay Rifat, (d. 10 Haziran 1914, Trabzon - ö. 18 Nisan 1988, İstanbul), Türk şair, oyun yazarı ve roman yazarı. Türk şiirinin en büyük isimlerinden birisi kabul edilir. Orhan Veli ve Melih Cevdet'le birlikte Garip Akımı'nın kurucularındandır. 1955 yılından itibaren İkinci Yeni adlı şiir akımına yönlenmiştir. Şiir dışında roman ve oyun türlerinde de çok başarılı eserler vermiştir. Şair Nazım Hikmet'in kuzenidir.

Detaylar
Lot: 23 » Resim

Ümmet KARACA

Tuval üzerine yağlı boya, İmzalı, 43 x 60 cm.

1956 Gürcistan'da doğdu. 1978 - 1982 Tiflis Yüksek Ressamlar Okulunda öğrenim gördü, çalışmalarını İstanbul'da sürdürüyor.

Detaylar
Lot: 28 » Resim

Betül DURA

'Yaşam alanı'' Tuval üzerine yağlı boya, 2020, İmzalı, 50 x 70 cm.

Çalışmalarında kadın figürleri kullanarak kendi iç dünyası ile her insanın içinde yaşayabileceği ruh halini vücut yorgunluğunu, hayatta kalmaya direnişini, umut etmesini ve bir amaca tutunmasını, kendi içine dönmesini sağlamayı amaçlayan sanatçı Hacettepe üniversitesi güzel sanatlar fakültesinden birincilikle mezun olmuştur.

Detaylar
Lot: 32 » Resim

Hayati MİSMAN

Duralite marufle karton üzerine karışık teknik, 2017, İmzalı, 49 x 61 cm.

Özellikle gravür konusunda Türkiye'nin önde gelen isimlerinden birisi olan Hayati MİSMAN 2005 yılında Hacettepe Üniversitesi'nden profesör olarak emekli olmuştur.

Resimlerindeki en büyük özellik deformasyona ve soyutlamaya yönelmiş dışavurumcu 'çizgi'dir.

Detaylar
Lot: 35 » Resim

Tuncay TAKMAZ

'Sex'' Tuval üzerine karışık teknik, Çerçeveli, İmzalı, 100 x 120 cm

Ressam, şair, editör, küratör. Uzun yıllar ressam Ekrem KAHRAMAN'ın asistanlığını yaptı.  Resimleri ulusal ve uluslararası pek çok özel koleksiyonda yer almaktadır.

Detaylar
Lot: 49 » Resim

Murat TOLGA

Tuval üzerine yağlı boya, İmzalı, 130 x 150 cm.

Murat Tolga 1966 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi A.E.F. Resim Bölümünden 1990 yılında mezun oldu. Bir dönem grafik tasarımcılığı ile uğraştıktan sonra tamamen resim sanatına yöneldi. Uluslararası Plastik Sanatçılar Derneği (U.P.S.D.) üyesi olan sanatçı, halen Caddebostan`daki atölyesinde serbest ressam olarak çalışmalarını sürdürmektedir

Yeni biçimlemelere açık bir sanatçı olan Murat Tolga, çağdaş düşünme mantığından yola çıkarak geliştirdiği resimleri, tuvalindeki işlemsel serüvenleri yaşayarak toplumun beğenisine sunmaktadır.

Her çalışmasında yeni çözümleme olanakları yakalayan sanatçı, resimlerindeki kurgusal yapılanmayı deneyerek bulmakta ve araştırıcı bir resmin izinde yürümektedir.

Detaylar
Lot: 51 » Resim

Orhan UMUT

Tuval üzerine akrilik boya, İmzalı, 60 x 80 cm.

1972'de Diyarbakır'da doğdu. 1997'de Dokuz Eylül Üniversitesi  Hasan Rastgeldi resim atölyesinden mezun oldu. 65. ve 68. Devlet Resim Heykel yarışmasında "Başarı" ve "Jüri Özel" ödüllerini aldı. Birçok kurum, kuruluş, müze ve özel koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır.

Detaylar
önceki
Sayfaya Git: / 5
sonraki